Biznis magazín o podnikaní a financiách

Živnosť alebo s.r.o.čka – porovnanie výhod a nevýhod

Ste živnostníkom a premýšľate nad založením s.r.o? Alebo ste práve skončili vysokú školu a neviete, ako začať svoje podnikanie – či si vybrať podnikanie na základe živnosti alebo hneď ísť do s.r.o-čky. V dnešnom článku si povieme hlavné plusy a mínusy živnosti a s.r.o, a podľa toho si môžete vybrať, čo vám vyhovuje viac.

Živnosť alebo s.r.očka – porovnanie výhod a nevýhod
Živnosť alebo s.r.očka – porovnanie výhod a nevýhod (Foto: unsplash.com)

Živnosť

Živnosť je podnikanie na základe živnostenského oprávnenia. Živnostník môže byť fyzická osoba alebo právnická (napr. samotná s.r.o.). Čo sa týka výhod pri živnosti, proces založenia je veľmi rýchly a lacný. Nepotrebujete nejaké prvotné vklady ani vysoké čiastky na založenie živnosti. Čo sa týka účtovníctva, tak aj to je o čosi jednoduchšie. Pri živnosti stačí vedenie jednoduchého účtovníctva, prípadne žiadneho, ale to platí pri uplatnení paušálnych výdavkov. V prípade potreby ukončenia živnosti je to taktiež rýchly a jednoduchý proces, takže sa zdĺhavých papierovačiek nemusíte báť.

Čo sa týka nevýhod živnosti, tak asi tou najväčšou je neobmedzené ručenie alebo inak povedané, za živnosť ručíte celým svojim majetkom. Ďalšou nevýhodou je výška odvodov, ktorá sa priamoúmerne zvyšuje so ziskom. Ak teda budú vaše tržby vysoké, výhodnejšia je práve s.r.o.

S.r.o.

Na túto právnu formu potrebujete viac času, a to hlavne pri jej zakladaní. Môže to trvať totiž až mesiac, pokým bude vaša s.r.o. plnohodnotne založená. Pri jej zakladaní tiež potrebujete vypracovať zakladateľské dokumenty, vypísať predmet podnikania a podať návrh na zápis do OR. Ďalšou nevýhodou pri s.r.o. je, že je tam komplikovanejšie účtovníctvo. Čiže administratíva bude oveľa náročnejšia a komplikovanejšia. A proces ukončenia s.r.o. je tiež veľmi zdĺhavý oproti živnosti. Pri s.r.o. však neručíte celým svojim majetkom, vklady nie sú až také vysoké a podiel v spoločnosti sa môže dediť.