Biznis magazín o podnikaní a financiách

Je vaším snom mať svoj stánok s rýchlym občerstvením? Toto všetko musíte urobiť!

Ak ste ešte nepočuli pojem ambulantný predaj, tak ide práve o predaj v pojazdných stánkoch s rýchlym občerstvením. Asi vám ako prvé napadne hygiena, ktorá je základnou podmienkou pri akomkoľvek predaji potravín a jedla. Ale je to všetko, čo musí byť v tomto type podnikania tip-top?

Je vaším snom mať svoj stánok s rýchlym občerstvením? Toto všetko musíte urobiť!
(zdroj: unsplash.com)

Hygiena na prvom mieste

Začnime teda pri spomínanej hygiene. Áno, podľa nariadení Európskeho parlamentu, ktoré musí každý podnikateľ dodržiavať, si musíte zabezpečiť najmä zariadenie na dodržiavanie osobnej hygieny. Ide najmä o zariadenie na hygienické umývanie a osušenie vašich rúk. Miesto, kde budete predávať, musíte tiež zabezpečiť teplou alebo studenou pitnou vodou. Rovnako, ako musíte dodržiavať hygienu pri príprave jedla, ju musíte dodržiavať aj pri skladovaní a vyhadzovaní odpadu. Potraviny musíte udržiavať pri správnych teplotných podmienkach (najmä, ak ide o mrazené alebo chladené potraviny) a chrániť ich pred kontamináciou.

Vybavte si potrebné povolenia

Ambulantný predaj, alebo predaj zo stánku s rýchlym občerstvením môžete realizovať zo stánkov alebo aj z vozidiel. Hygienické podmienky sa však pri rôznych typoch predaja nemenia. Ak chcete predávať balené potraviny alebo rýchle občerstvenie, potrebujete povolenie od príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Predaj mäsa a rýb zasa kontroluje Regionálna veterinárna a potravinová správa. Ak si tieto dve potvrdenia nevybavíte, riskujete pokutu alebo zákaz predaja. Jedlo a potraviny však nie sú to jediné, čo budete na predaj potrebovať. Aj si práve zariaďujete svoj nový stánok vybavením, určite využite tieto zľavové kódy.

Pokuta môže byť riadne mastná

Každý podnikateľ sa asi najviac bojí pokút – obzvlášť v gastro sfére. Do stánku s rýchlym občerstvením môže kedykoľvek prísť kontrola zo spomínaného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Deje sa to najmä na vianočných trhoch alebo iných opakujúcich sa populárnych podujatiach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí. Ak nesplníte niečo z vyššie spomenutých nariadení, hrozí vám pokuta 100 až 500 tisíc eur. Jej výška sa odvíja od miery ohrozenia verejného zdravia. Nespoliehajte sa preto na to, že najhoršie, čo vám môžu urobiť, je zavrieť váš stánok. Všetko, čo vám do vášho nového stánku ešte chýba, nakúpite lacnejšie na https://www.nakupnaporadna.sk/. Alebo využite CZ slevy eshopu v Českej republike.