Biznis magazín o podnikaní a financiách

Oplatí sa študovať vysokú školu? A aké má študent možnosti?

Kedysi bola vysoká škola nevyhnutná k tomu, aby bol človek úspešný, mal vyšší plat ako väčšina a mohol si toho aj viac dovoliť. No v súčasnosti to už tak neplatí a teraz mladému človeku titul nič nezaručí. Rodičia od neho očakávajú, že si podá prihlášku na vysoké školy a nastúpi. Ako je to naozaj a aké má študent ďalšie možnosti?

Oplatí sa študovať vysokú školu? A aké má študent možnosti? (Foto: unsplash.com)

Hneď po škole si študenti hľadajú brigády. No už to nie je ako kedysi, že ich je všade množstvo a človek sa nemá problém zamestnať na leto. Oproti minulému roku to pokleslo o desiatky percent. Ak sa študent teda rozhoduje, že by si dal na rok pauzu, tak to moc neodporúčame. Pravdepodobne sa v takomto prípade nastálo zamestná alebo odcestuje do zahraničia. Je veľká pravdepodobnosť, že by sa do školy už nevrátil.

Pokračovať na vysokú školu alebo nepokračovať a zamestnať sa? Záleží od toho, čo chcete v živote robiť. A či už viete, čo chcete robiť. Vysoká škola predĺži mladosť, človek nemá toľko starostí a stále sa učí novým veciam. Otvárajú sa mu nové príležitosti a známosti. Keď sa rozhodne ísť pracovať a neštudovať ďalej, tak začne realita dospeláckeho života. Ak chcete byť doktor, právnik alebo učiteľ, tak je jasné, že sa oplatí ísť na vysokú školu. Dnes ale súkromné firmy hľadajú skôr ľudí, ktorí sa rýchlo učia, majú už nejaké skúsenosti a neboja sa zodpovednosti. Za ten čas, čo idú niektorí do školy, tak iní majú za sebou roky vo firme, kde ich môžu povýšiť.