Biznis magazín o podnikaní a financiách

Laserová alebo atramentová tlačiareň?

Tlačiareň je jedno z tých zariadení, s ktorými sa stretávame asi každý deň. Ak aj vaša práca patrí medzi tie, kde je potrebné tlačiť dokumenty, je pravdepodobné že raz si budete musieť vyberať novú tlačiareň. V obchodoch nájdete 2 typy tlačiarní – laserové a atramentové. Ak vás zaujímajú rozdiely medzi nimi, čítajte ďalej.

Laserová alebo atramentová tlačiareň?
Laserová alebo atramentová tlačiareň? (Foto: naplne-do-tlaciarni.sk)

Rozdiely v tlačení textu

Hlavným rozdielom medzi laserovou a atramentovou tlačiarňou je rýchlosť a kvalita tlačenia. V prípade tlačenia textu, teda čierno-bieleho dokumentu, je laserová tlačiareň v rýchlosti jednoznačným víťazom. Aj lacnejšie modely dokážu tlačiť 20 strán za minútu, zatiaľ čo pri atramentových tlačiarňach toto číslo nedosahuje ani 10 strán.

Čo sa týka kvality, pokiaľ sa jedná o bežnú veľkosť písma, rozdiely nebudú viditeľné. Ak ale potrebujete tlačiť veľmi malé písmená (napríklad v zmluvách), laserová tlačiareň vám poskytne lepšie definované tvary písmen.

Rozdiely v tlačení obrázkov

Pri tlači farebných obrázkov je väčšinou lepšou voľbou atramentový typ tlačiarne, pokiaľ sa jedná o porovnanie modelov jednej cenovej kategórii. V poslednej dobe sa síce rozdiely pomaly strácajú, keďže technológie v oboch typoch tlačiarní sa neustále posúvajú, ale atramentová tlačiareň vám stále dokáže ponúknuť prirodzenejšie farby papieri. Preto profesionálni fotografi uprednostňujú práve tento typ, aj keď musia častejšie meniť tonery. Ak sa ale poistíte novou náplňou HP 300 v XL verzii, obmedzenia budú minimálne.

Cena

Atramentové tlačiarne sú lacnejšie, ale vyžadujú si viac financií na údržbu, keďže je nutné v nich meniť farebné náplne, avšak tie už v určitých obchodoch dostanete za naozaj výhodné ceny. Laserové tlačiarne naopak vyžadujú viac peňazí pri nákupe samotného zariadenia, ale sú finančne výhodnejšie pri bežnom používaní. Kompatibilné tonery OKI v nich budete musieť meniť menej často a teda po kúpení tlačiarne by vás už veľké platby čakať nemali.

Ako môžete vidieť, neexistuje správna odpoveď na otázku, aký typ tlačiarne zvoliť. Jednoducho si musíte rozmyslieť, na čo ju budete využívať a podľa toho vyberať. Do kancelárie na tlač textu býva výhodnejšia laserová, ale domov na tlač fotografií atramentová. V každom prípade, rozdiely sú dnes už také malé, že pokiaľ si kúpite kvalitnú tlačiareň od dôveryhodného predajcu, nemali by ste mať žiadny problém.

Text:PR