Biznis magazín o podnikaní a financiách

Doplnky k vysokozdvižným vozíkom

Sklady a iné priestory, v ktorých sa narába s veľmi ťažkými nákladmi, v dnešnej dobe využívajú aspoň jeden vysokozdvižný vozík (VZV). Tieto stroje sú určené na prenos nákladu na krátku vzdialenosť, teda najčastejšie v rámci budovy alebo areálu. Ich tvar je prispôsobený na manipuláciu s paletami, na ktorých je naukladaný tovar alebo materiál.

Doplnky k vysokozdvižným vozíkom
Doplnky k vysokozdvižným vozíkom (Foto: unsplash.com)

Avšak práve sila a obratnosť VZV sú vlastnosti, ktoré by sa dali často využiť aj inak ako len na prenos paliet. Na to slúžia doplnky k VZV, ktoré po rýchlej a jednoduchej montáži umožnia nový spôsob využitia vozíku.

Zhrňovacie radlice

Asi najlepší príklad na to, ako by sa dala zhrňovacia radlica na VZV využiť, je odpratávanie snehu z ciest vo vašom areáli, napríklad medzi dvomi skladovými budovami. Veď prečo by ste mali kupovať nový stroj na odhrnutie snehu, keď už máte jeden s dostatočným výkonom k dispozícii. Stačí kúpiť radlicu na VZV, jednoduchým spôsobom nasunúť na nosné vidlice a máte plne funkčný stroj na odhŕňanie.

Montážne plošiny

VZV síce je určený na vykladanie materiálu do vyšších miest, ale so základnými nosnými vidlicami to dokáže bezpečne urobiť v podstate iba s paletami. Občas ale nastane situácie, kedy by ste potrebovali zdvihnúť menšie veci, prípadne ľudí na prácu vo vyšších polohách. Presne na to sú určené montážne plošiny na VZV, na ktoré sa vie bez problémov postaviť aj človek a vďaka bezpečnostnému zábradliu nespadne. Môžete takto dvíhať menšie náklady, ktoré treba ručne ukladať, prípadne človek na plošine môže niečo opravovať na miestach, ktoré by inak neboli dostupné.

Žeriavové ramená

Ak potrebujete zdvihnúť náklad, ktorý nie je na palete, ale dal by sa napríklad jednoducho zdvihnúť lanami, žeriavové rameno na VZV vám dokáže prácu veľmi uľahčiť. Tento doplnok vám umožní veci prenášať, zdvíhať na vyššie miesta, ale aj dlhodobo držať vo vyššej polohe (napríklad pri oprave spodnej časti iného stroja).

Kolieska a kladky

Pri práci s vysokozdvižným vozíkom sa často môže stať, že budete využívať nosné vidlice VZV ako pevný bod a lanami budete manipulovať s nákladom. V podobnej situácii sú kladky mimoriadne užitočnou pomôckou, ktorá vám dokáže prácu niekoľkonásobne uľahčiť. Okrem toho sú pri manipulácii s ťažkými predmetmi užitočné aj odolné otočné kolieska, ktoré vám presun tiež zjednodušia.

Ak ste v článku našli niečo, čo b ste potrebovali k vášmu VZV, spoločnosť Čemat vám vie so všetkým poradiť a dodať produkt vysokej kvality. Venujú sa práve výrobe a predaju doplnkov k zariadeniam ako VZV, ale aj všeobecne na prenos nákladov.

Text:PR